Warszawa

 Wawerska Strefa Kultury sala widowiskowa
 ul. Żegańska 1a

 01.12.2023

 19:00
 

Sinfonia Varsovia – „Od tria do oktetu” – Karnawał zwierząt / 01.12.2023 / WCK Międzylesie

O orkiestrze Sinfonia Varsovia można powiedzieć bardzo wiele na różne sposoby: że to orkiestra warszawska i międzynarodowa zarazem, że najczęściej spośród polskich orkiestr podróżuje koncertowo po świecie, że jest jednym z tych zespołów orkiestrowych z Polski, które są szeroko rozpoznawane jako jedne z najlepszych oraz że prezentując najwyższą jakość artystyczną, orkiestra z dumą nosi w nazwie Warszawę.
W przededniu 40-lecia orkiestry przypadającego na rok 2024 warto pamiętać o poprzedniczce Sinfonii Varsovii - kameralnej, smyczkowej i mistrzowskiej Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Choć z tamtego legendarnego składu w obecnej Sinfonii Varsovii już nikt nie pozostał, ciągle żywa jest pamięć i praktyka muzykowania w małych kameralnych składach. O Sinfonii Varsovii można zatem powiedzieć jeszcze, że jej wyjątkowa jakość artystyczna wiele zawdzięcza umiejętności gry w składach kameralnych. Muzycy orkiestry bardzo chętnie tworzą takie formacje ze świadomością, że wpływa to na jakość muzykowania całej orkiestry.
W ramach cyklu „Od tria do oktetu” organizowanego tej jesieni przez Fundację Ogrody Muzyczne w Wawerskim Centrum Kultury słuchacze zapoznają się z dwoma stałym zespołami kameralnymi orkiestry: kwartetem smyczkowym Sinfonia Varsovia Camerata (21 października 2023), składającym się z młodych i utytułowanych muzyków orkiestry oraz liderami grupy instrumentów dętych drewnianych, tworzących Sinfonia Varsovia Wind Quintet (1 grudnia). W koncercie 17 listopada wystąpi trio smyczkowe młodych instrumentalistów, utworzone niedawno z okazji międzynarodowego projektu, który Sinfonia Varsovia prowadziła w Norwegii i w Polsce.
Program koncertów jest dobrany tak, by zadowolić zarówno początkującego, jak i wytrawnego słuchacza. Wprowadza w świat „rozmowy instrumentów” jak często określa się muzykę kameralną. Dodatkowo programy uzupełnione będą słowem o muzyce Kierownika Działu Programowego Sinfonii Varsovii.

1 grudnia 2023, godz. 19:00: kwintet dęty z perkusją
Wykonawcy:
Sinfonia Varsovia Wind Quintet
Andrzej Krzyżanowskiflet
Paulina Sochaj obój
Radosław Sorokaklarnet
Henryk Kowalewicz waltornia
Piotr Kamińskifagot

Piotr Kostrzewa perkusja

Wojciech Pałęcki narrator
Łukasz Strusiński prowadzenie

Program:
Edvard Grieg Peer Gynt – wybór (oprac. na kwintet dęty) [10’]
Camille Saint-Saëns Karnawał zwierząt (oprac. na kwintet dęty i perkusję Andreas N. Tarkmann) [25’]

Bohaterem koncertu będzie klasyczny kwintet instrumentów dętych (flet, obój, klarnet, róg i fagot) Sinfonia Varsovia Wind Quintet – najwybitniejsza formacja tego rodzaju w Polsce. Zespół powstał w 2010 roku z oddolnej inicjatywy muzyków orkiestry. Tworzą go soliści sekcji dętej Sinfonii Varsovii, muzycy z osiągnięciami o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Zespół koncertował m.in. na festiwalu pianistycznym La Roque-d’Anthéron i festiwalu La Folle Journée w Nantes.
W repertuarze Sinfonia Varsovia Wind Quintet, obok klasycznych pozycji na ten skład, ważne miejsce zajmuje twórczość polskich kompozytorów XX wieku, takich jak Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar, Andrzej Panufnik czy Józef Świder. Nagranie kwintetów Bacewicz i Panufnika pojawiło się na wydanej w 2021 roku płycie Chamber Way. Zespół jest również otwarty na muzykę filmową i rozrywkową. Chętnie bierze udział w projektach skierowanych do najmłodszych słuchaczy, pojawiając się regularnie w programach koncertowych ze Smokiem Bazylkiem i realizując projekty, takie jak Karnawał zwierząt wg Camille’a Saint-Saënsa.
Podczas spotkania z publicznością Wawerskiego Centrum Kultury muzycy kwintetu wykonają fragmenty słynnej muzyki Edvarda Griega do dramatu Peer Gynt, przenoszącej w świat legend nordyckich. Głównym punktem programu będzie muzyczna baśń zoologiczna, osnuta na popularnym Karnawale zwierząt Camille’a Saint-Saënsa, utworze, który w zabawny sposób ilustruje rozmaite zwierzęta: lwa, żółwie, łabędzia, kury i koguty czy słonia. Do Sinfonia Varsovia Wind Quintet dołączy w tym utworze perkusja i aktor.

01.12.2023, godz. 19.00, Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a. Wstęp wolny.

CZYTAJ WIĘCEJ